Google Felsefesi

Kurucularımızdan Larry Page, “Mükemmel arama motoru, ne demek istediğinizi tam olarak anlamalı ve tam olarak istediğiniz şeyi önünüze getirmelidir” diyor. Google’ın ilk yayına geçtiği günlerde, bir arama sorgusu girip doğru yanıtı hemen bulduğunuzda sevinçli bir şaşkınlık yaşardınız. Google’ı başarıya ulaştıran da o zamanlar doğru yanıtları bulmak açısından diğer tüm arama motorlarından daha iyi ve daha hızlı olmasıydı.

Ancak, teknoloji o günden bugüne çok yol kat etti ve web’in yüzü değişti. Aramanın hiçbir zaman çözülemeyecek bir sorun olduğunu kabul ederek; ister Boston’da masa başında, ister Bangkok’ta telefonda olsun, bilgi arayan herkesin erişebileceği hızlı, doğru ve kullanımı kolay bir hizmet sağlamak için mevcut teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Daha da fazla güçlüğün üstesinden gelmek için, yine aramadan çıkardığımız derslerden yararlanıyoruz.

Bizler geleceğe bakmaya devam ederken, bu temel ilkeler de eylemlerimize yol gösteriyor.

Bu “On Nokta”yı ilk kez birkaç yıl önce yazdık. Zaman zaman bu listeye geri dönüyor ve doğruluğunu koruyup korumadığına bakıyoruz. Umarız koruyordur ve siz de bunu bize kanıtlarsınız. (Eylül 2009)

Doğruluğundan emin olduğumuz on şey

 1. Kullanıcıya odaklan; gerisi kendiliğinden gelir.Biz, en başından beri mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklandık. İster yeni bir İnternet tarayıcısı geliştirelim, ister ana sayfamızın görünümünde bir değişiklik yapalım; kendi şirket içi hedeflerimizden veya kâr oranlarımızdan çok, nihai olarak size hizmet ettiğimizden emin olmaya çalıştık. Ana sayfa arayüzümüz açık ve basittir, sayfalar anında yüklenir. Arama sonucu sıralamaları hiçbir zaman ve hiç kimseye satılmaz. Birer reklam olduğu açıkça belirtilen reklamlarımız alakalı içerikler sunar ve dikkati dağıtmaz. Ayrıca yeni araçlar ve uygulamalar geliştirdiğimizde, bunların kusursuz çalışmaları ve sizi “farklı bir şekilde tasarlansaydı nasıl olurdu” diye düşünmek zorunda bırakmamaları gerektiğine inanırız.
 2. En iyisi; tek bir şeyi gerçekten ama gerçekten iyi yapmak.Biz arama yaparız. Yalnızca arama sorunlarının çözülmesine odaklanmış dünyanın en büyük araştırma gruplarından birine sahip olarak, neyi iyi yaptığımızı ve nasıl daha iyi yapabileceğimizi biliyoruz. Karmaşık sorunları çözmeyi ve bilgi bulma eylemini milyonlarca kişi için hızlı ve kusursuz bir deneyim haline getiren hizmetimizi sürekli daha iyi hale getirmeyi, zorlu problemler üzerine her zaman daha iyi çözümler bulmaya çalışarak başardık. Aramayı daha iyi hale getirme idealine duyduğumuz bağlılık, Gmail ve Google Haritalar gibi yeni ürünlerden öğrendiklerimizi uygulamaya geçirmemize yardımcı oluyor. Umudumuz; aramanın gücünü daha önce keşfedilmemiş alanlara taşımak ve kullanıcıların yaşamları boyunca sürekli artan bilgilere erişip daha da fazla şey öğrenmelerine yardımcı olmaktır.
 3. Hızlı, yavaştan iyidir.Biliyoruz ki zamanınız değerli. Dolayısıyla web’de bir cevap aradığınızda ona hemen ulaşmak istiyorsunuz. Bizim istediğimiz de sizi memnun etmek. Muhtemelen dünyada bizden başka kimse ana sayfası derhal terk edilebilsin istemez. Fazlalık bit ve baytları sayfalarımızdan ayıklayıp sunucu ortamımızın verimliliğini artırarak kendi hız rekorlarımızı birçok kez kırdık. Böylece bir arama sonucunun ortalama yanıt süresini saliselere kadar düşürdük. İster mobil bir uygulama, ister modern web için yeterince hızlı olmak üzere tasarlanan tarayıcımız Google Chrome olsun, çıkardığımız her üründe hıza büyük önem verdik. Halen her şeyi daha da hızlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 4. Web’de demokrasi işliyor.Google aramayı başarılı kılan, başka hangi sitelerin değerli içerik sunduğunu belirleyebilmek için web sitelerine bağlantı gönderen milyonlarca kullanıcıdan güç almasıdır. Her web sayfasının önem derecesini, aralarında 200’den fazla sinyal ve patentli PageRank™ algoritmasının da bulunduğu bir dizi teknik kullanarak değerlendiririz. PageRank™, web’deki hangi sitelerin başka sayfalar tarafından en iyi bilgi kaynağı olarak “oy aldığını” inceler. Nitekim web’in genişlemesiyle birlikte her yeni sayfa yeni bir bilgi noktası ve yeni bir oy görevi gördüğünden, bu yaklaşım da giderek daha iyi hale gelir. Aynı amaç doğrultusunda, yeniliklerin birçok programcının ortak çabasıyla gerçekleştirildiği açık kaynaklı yazılım geliştirme sürecinde de aktif rol alıyoruz.
 5. Bir cevaba ihtiyaç duymanız için masa başında olmanız gerekmez.Dünya giderek daha da mobil hale geliyor: İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç duydukları her an bilgiye erişmek istiyorlar. Dünyanın dört bir yanındaki insanların e-postalarını ve takvim etkinliklerini kontrol etmekten video izlemeye kadar birçok işi telefonlarından halletmelerine yardımcı olan mobil hizmetler için yeni teknolojilere öncülük ediyor ve yeni çözümler sunuyoruz. Tabii bu arada bir telefondan Google aramaya girmek için de birçok farklı yöntem sunuyoruz. Buna ek olarak, ücretsiz, açık kaynaklı bir mobil platform olan Android ile her yerdeki mobil uygulama kullanıcılarını daha büyük bir yeniliğe teşvik etmeyi umuyoruz. Android, İnternet’i mobil dünyaya göre şekillendiren açıklığı sağlıyor. Android, sadece daha fazla seçenek ve yenilikçi mobil deneyimler sunduğu tüketiciler için faydalı olmakla kalmıyor; operatörler, üreticiler ve geliştiriciler için de yeni kazanç fırsatları sunuyor.
 6. Kötülük etmeden de para kazanabilirsiniz.Google bir işletmedir. Yarattığımız kazanç ise şirketlere sunduğumuz arama teknolojisine ve sitemizde ve web’deki diğer sitelerde görüntülenen reklamların satışına dayanır. Dünyanın her yerinden yüz binlerce reklamcı, ürünlerinin tanıtımı için AdWords’ü kullanırken, yüz binlerce yayıncı da site içerikleriyle ilgili reklam getirmek için AdSense programımızdan yararlanır. Buradan hareketle biz de reklamcı olsun veya olmasın kullanıcılarımızın tümüne hizmet verdiğimizden emin olmak amacıyla, reklam programları ve uygulamalarımız için bir dizi yol gösterici ilke oluşturduk:
  • Gösterildiği yerde alakalı olmadığı sürece arama sonuçlarında reklam görüntülenmesine izin vermeyiz. Keza reklamların yalnızca ve yalnızca bulmak istediğiniz şeylerle alakalı olduğunda faydalı bilgiler sağlayabileceğine inanırız. Dolayısıyla bazı aramalarda hiçbir reklam görüntülenmemesi de olasıdır.
  • Reklamcılığın gösterişsiz de etkili olabileceğine inanırız. İstediğiniz içeriği görüntülerken sıkıntıya yol açan pop-up reklamları kabul etmeyiz. Yaptığımız bir analizde, okuyan kişi tarafından alakalı bulunan metin reklamların rastgele açılan reklamlardan çok daha fazla tıklandığını belirledik. İster büyük, ister küçük her türlü reklamveren bu ileri düzeyde hedefli ortamdan yararlanabilir.
  • Google’daki reklamlar, her zaman açık bir şekilde “Sponsorlu Bağlantı” olarak belirtildiği için arama sonuçlarımızın bütünlüğüne zarar vermez. Bu sıralamaları asla ortaklarımızı arama sonuçlarında daha yüksek yerlere yerleştirmek gibi niyetlerle değiştirmeyiz ve hiç kimse daha iyi bir PageRank satın alamaz. Kullanıcılarımız tarafsızlığımıza güvenir ve hiçbir kısa vadeli kazanç, bu güvenin zedelenmesi için yeterince haklı bir sebep olamaz.
 7. Daha keşfedilmeyi bekleyen pek çok bilgi var.Dizinimize İnternet üzerindeki diğer tüm arama hizmetlerinin sunduğundan daha fazla HTML sayfası ekledikten sonra, mühendislerimiz dikkatlerini henüz erişilebilir durumda olmayan bilgilere çevirdi. Bu işlem, kimi zaman aramaya yalnızca bir telefon numarası, bir adres tablosu ve bir işletme dizini gibi yeni veritabanları eklenmesinden ibaretti. Haber arşivleri, patentler, akademik makaleler, milyarlarca görsel öğe ve milyonlarca kitap içinde arama yapma olanağı eklemek gibi diğer çalışmalar ise biraz daha yaratıcılık gerektiriyordu. Araştırmacılarımız halen tüm dünyadaki bilgileri, yanıt arayan kullanıcılara sunmak için yeni yollar aramayı sürdürüyor.
 8. Bilgi ihtiyacı sınır tanımaz.Şirketimiz Kaliforniya’da kuruldu ama amacımız tüm dünyada ve her dilde bilgiye erişimi kolaylaştırmak. Bu amaçla onlarca ülkede ofisler açtık; 150’den fazla İnternet alan adına sahibiz ve sonuçlarımızın yarısından fazlasını Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan kullanıcılara sunuyoruz. Google‘ın arama arayüzünü 110’dan fazla dilde sunuyor, kullanıcılara arama sonuçlarını yalnızca kendi dillerinde yazılan içeriklerle sınırlama imkanı tanıyor ve geri kalan tüm uygulamalarımızı da olabildiğince çok dilde ve erişilebilir biçimlerde sağlamayı amaçlıyoruz. Kullanıcılar, çeviri araçlarımızdan yararlanarak dünyanın öteki tarafında bilmedikleri bir dilde yazılan içerikleri keşfedebilirler. Bu araçlar ve gönüllü çevirmenlerin yardımları sayesinde dünyanın en uzak köşelerinde bile sunabildiğimiz hizmetlerin çeşitliliğini ve kalitesini çok daha iyi hale getirmeyi başardık.
 9. Takım elbise giymeden de ciddi olabilirsiniz.Kurucularımız Google’ı işin zor ve zorun da eğlenceli olması gerektiği fikri üzerine inşa ettiler. Güzel ve yaratıcı işlerin doğru şirket kültürüyle ortaya çıkabileceğine inanırız. Ama bu kültür lava lambalar ve lastik toplardan ibaret olamaz. Takım başarısına ve bireysel başarının getirdiği gurura verdiğimiz önemin genel başarımıza katkısı büyüktür. Farklı özgeçmişlerine rağmen iş, oyun ve yaşama karşı yaratıcı yaklaşımlara sahip enerjik ve tutkulu insanlardan oluşan çalışanlarımıza büyük yatırım yaparız. Resmiyetten uzak bir ortamda çalışıyor olabiliriz ama kafemizdeki bir kuyrukta, bir ekip toplantısında veya spor salonumuzda yeni fikirler ortaya çıktığında, bunlar baş döndürücü bir hızla paylaşılır, test edilir ve uygulamaya konur. Dahası; bu fikirler dünya çapında kullanıma girecek yeni bir projenin sıçrama tahtası da olabilir.
 10. Sadece harika olmak yetmez.Bir alanda çok iyi olmayı, ulaşılacak son nokta olarak değil, bir başlangıç noktası olarak görürüz. Henüz erişmemizin mümkün olmadığını bildiğimiz hedefler belirleriz çünkü bu hedeflere ulaşmak için çalışırken beklediğimizden daha ileriye gidebileceğimizi biliriz. Yenilik ve deneme yoluyla, iyi işleyen ürünler yaratmayı ve bunları beklenmedik şekillerde geliştirmeyi amaçlarız. Örneğin, mühendislerimizden biri, aramanın doğru biçimde yazılan kelimelerde iyi çalıştığını fark ettiğinde, aramanın yazım hatalarını nasıl ele aldığıyla ilgilendi. Bu da onu sezgisel ve daha yardımsever bir yazım denetleyicisi oluşturmaya yöneltti.Ne aradığınızı tam olarak bilmeseniz bile, web’de bir yanıt bulmanız sizin değil, bizim meselemizdir. Küresel kullanıcı kitlemiz tarafından henüz açıkça dile getirilmemiş ihtiyaçları tahmin etmeye çalışır ve bu ihtiyaçları yeni standartlar belirleyen ürün ve hizmetlerle karşılarız. Gmail’i açtığımızda, mevcut diğer tüm e-posta hizmetlerinden daha büyük bir saklama alanına sahipti. Buradan dönüp baktığımızda bu alan pek büyük gözükmeyebilir ama bunun sebebi de yeni e-posta standartlarını yine bizim belirlememizdir. Bizim yapmak istediklerimiz bu tür değişikliklerdir ve fark yaratabileceğimiz yeni yerler aramaktan asla vazgeçmeyiz. Ve en nihayet; her şeyin mevcut haliyle ilgili bitmek tükenmek bilmez tatminsizliğimiz, yaptığımız her şeyin ardındaki itici güce dönüşür.

Adres

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.