Microsoft SQL Server 2008 Veri Platformu

Teknolojiyi yakından izleyen ve inceleyen siz okurların bildiği gibi, son yıllarda donanım ve yazılım alanında sağlanan ilerlemelerin sonucu olarak artık şirketler ve şahıslar için, veri saklama ve veri yönetimi gibi işlemler eskiye oranla daha çok önem kazanmaktadır.  Hatta bu sorunu ortadan kaldıran yazılımlar ve çözümler kullanan şirketleri diğer şirketlerle kıyasladığımızda her zaman birkaç adım önden gitmekte olduklarını görmekteyiz. Böyle bir çözümün bir şirket veya şahıs için sağlayacağı en önemli kazanç elbette ki zamandır ve çoğu şirket için az zamanda daha fazla iş, daha fazla kazanç anlamına gelmektedir.

Verilerinizi istediğiniz zaman, istediğiniz mekândan yönetebilmeniz artık daha da kolay.

Microsoft SQL Server 2005 piyasaya çıkmasından bir süre sonra sağladığı yenilikler ve kolaylıklar sayesinde en yaygın kullanılmaya başlanan veritabanı platformu olmayı başardı. Şimdi ise yeni özellikler ve gelişmeler ile Microsoft SQL Server 2008’in bu yolda daha büyük adımlar atacağı tabi ki şüphe bile uyandırmıyor. Bu yazımızda bu çözümlerden en etkilisi olan Microsoft SQL Server 2008 Veri Platformu’nun bize sağladığı yeniliklerden ve bu yeniliklerin bize sağladığı kolaylıklardan kısaca bahsedeceğiz. Kısaca dememin nedeni, SQL Server 2008 ile birlikte karşılaşacağımız yeniliklerin sadece ana başlıklarını yazabilmek için bile iki sayfaya ihtiyaç duyulması. Elimden geldiğince bu yeniliklerden en çok karşılaşacaklarımızı seçmeye ve açıklamaya özen gösterdim.

Güvenlik

Microsoft SQL Server 2005’ten kullanımına aşina olduğumuz veri şifreleme artık eskisine oranla daha geliştirilmiş bir şekliyle önümüze sunulmakta. Özellikle son 10 yılın en önem verilen konusu haline gelen güvenlik, veri güvenliği ve şifreleme alt başlığı altında veritabanı platformlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Güvenlik alanında yapılan yeniliklerin en göze çarpanlarından bahsedecek olursak;

Şeffaf Veri Şifreleme(Transparent Data Encryption)

SQL Server 2008 ile artık bütün bir veritabanını, verileri ya da veritabanında yaptığımız işlerin kayıt bilgilerini şifreleyebildiğimiz bir yapı ile karşı karşıyayız. Var olan uygulamaları yeniden yazmadan ve değişiklik yapmadan bu özelliği kullanmamız da mümkün.

Yedek Şifreleme(Backup Encryption)

Sadece veritabanını ya da verileri değil, veritabanından aldığımız yedeklerimizi de şifrelememize olanak sağlıyor. Bu şekilde aldığımız yedeklerin izinsiz kullanımından oluşabilecek bir güvenlik açığı için de önceden önlem almış oluyoruz.

Harici Şifreleme(External Key Management)

Az önce değindiğimiz, son zamanların gözde konusu olan güvenlik hakkında küçüklü büyüklü birçok şirket araştırmalar yapmakta ve yeni şifrelemeler geliştirmektedir. SQL Server 2005’te desteklenmeyen ve SQL Server 2008 ile desteklenecek olan bir diğer özellik ise artık üçüncü parti, harici şifrelemeleri destekleyen bir mekanizmanın var olması.

Veri Denetimi(Data Auditing)

En son giriş yapan kullanıcıları vb. gösteren denetimlerin yanı sıra veriler üzerindeki birçok işleminde daha ileri şekilde izlenmesini de sağlar. Böylece istenmeyen bir durum oluştuğu takdirde bilgilerimize kim tarafından, nasıl ulaşıldığını görebilmekteyiz.

Performans

Microsoft SQL Server 2008 bize sadece güvenlik alanında çığır açan yenilikler ile gelmiyor. Aynı anda performans alanında da birçok yenilik bizleri beklemekte. İyi tasarlanmadığı takdirde büyük veritabanlarında sık sık karşılaşabileceğimiz sorunlardan biri olan performans sorunu, artık sorun olmaktan çıkıp artı bir özellik olarak görülebilecek.

Yeni olarak bir sistemdeki gelişmeler hakkında veri toplayan ve bu veriler aracılığıyla sistemi takip etmemizi sağlayan araçlar daha etkin ve verimli bir şekilde ayarlanıp kullanılabiliyor. Böylece istediğimiz performans bilgilerine yoğunlaşıp var olan sistemimizi daha hızlı bir şekilde daha uyumlu hale getirebiliyoruz. Bunun dışında yine sistem performansı hakkında analiz yapan ve raporlama sunan sistemlerde aynı yeniliklerden nasibini almış durumda. Bu araçlar “Performance Studio” başlığı altındaki bileşenler olarak da karşımıza çıkıyor.

Kaynak Yönetimi(Resource Governor)

Hangi yazılım olursa olsun kullanımda en çok fark edildiği söylenen bileşenlerden biri de var olan yazılımın veya çözümün kaynak yönetim birimidir. Özellikle konu veri platformları olunca şunu söyleyebiliriz ki yeterli görülmeyen, eski veri platformlarında en çok yakınılan alt sistemlerden biridir. Microsoft SQL Server 2008 ile artık kullanıcılara ya da uygulamalara göre kaynak yönetimini ayarlamamız mümkün olmaktadır. Böylece farklı iş tipleri arasındaki kaynakları uygun bir şekilde ayırarak var olan performansı arttırabiliriz. Veritabanı üzerinde işlemler yapan bir adminle veritabanından basit bir sorgu çeken kullanıcı için ayıracağımız bellek ve işlemci miktarları üzerinde uygun değişikler yapmamız elbette bizim yararımıza olur.

Veri Sıkıştırma(Data Compression)

Veri sıkıştırma, kayıt edilen bilgilerin bellekte daha az yer kaplamasını böylece yapılan girdi-çıktı işlemlerinin azalmasını sağlamaktadır. Yapılan sıkıştırma işlemi sırasında makul miktar işlemcilere yük binse de, girdi-çıktı işlemleri sonucunda elde ettiğimiz getirilerin toplam performans üzerindeki artısı daha ağır basmaktadır.

Sürerlilik

SQL Server 2000’den, SQL Server 2005’e geçen çoğu insan zorluklarla ve problemlerle karşılaştığını söyler. Microsoft SQL Server takımı, çoğu şirketin çalkantılı bir dönem olarak gördükleri yeni teknolojiye geçiş dönemini olabildiğince rahat ve sorunsuz kılmak için SQL Server 2005’ten SQL Server 2008’e geçecek sistemler için birçok kolaylık sağlamış durumda.

İşlemci Ekleme(Hot-Add CPU)

SQL Server 2008 veri platformunun desteklediği donanımsal özelliklerden biri ise veritabanımız etkin bir şekilde çalışırken, çalışan sistem desteklediği takdirde sisteme yeni işlemci takıp çıkarabilme özelliği. İşlemci takıldıktan sonra sistem yeniden başlatılmadan Microsoft SQL Server 2008 tarafından uyumlu şekilde kullanılmaya başlanacaktır. Bu sayede sistemin kapalı olduğu zaman dilimi içerisindeki zarardan da kurtulmuş oluyoruz.

Uygulama Geliştirenler

Microsoft SQL Server 2008, uygulama geliştiren birçok yazılımcı ve yazılım şirketleri içinde benzer yenilikler içermektedir.

SQL Server 2008 ve .Net’in etkin birlikteliğiyle artık daha hızlı ve daha kolay şekilde uygulamalar geliştirmemiz de mümkün. Bu konudaki yeniliklerden en üstte olanı elbette LINQ. Peki, nedir LINQ? LINQ(Language Integrated Query), .Net Framework 3.5 ile ortaya çıkan bir Microsoft .Net Framework bileşenidir.  LINQ sayesinde insanlar, çoğu yazılımcı için bile karmaşık gelebilecek veri katmanı ile SQL’e benzeyen .Net dillerindeki sözdizimi(syntax) aracılığıyla bağlantı kurup işlerini daha kolay halledebilmektedirler.

SQL Server 2008 ile artık farklı formatlarda verilerimizi saklayıp bu veri tipleri içinde aramalar yapmamız, sorgular çekmemiz veya analizler yapmamızda mümkündür. Artan grafik birimlerine uygun şekilde SQL Server 2008’in coğrafi verilerin tutulmasını sağlayan tipleri olması da yadırganamayacak bir özelliği.

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler Microsoft SQL Server 2008’in bize sağlayacağı düzinelerce yenilik ve kolaylıktan belki de en çok duyacaklarımız arasında bulunmaktadır. Son olarak, veri platformları ile tanışıklığı olan ama daha önce Microsoft SQL Server kullanma imkânı bulamadığını söyleyen kişilerin SQL Server 2008 sürümü ile artık daha fazla ilerlemelere kayıtsız kalamayacağını söylemek için ürünün tam sürümünün çıkmasını beklememiz bile gerekmiyor.

Güvenli ve Performanslı işlemler…

KAYNAK: Mustafa Bodur

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.