Nesli tükendi sanılan ceylan türü Hatay’da bulundu!

Biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Türkiye’de nesli tükendiği zannedilen türlere rastlanıyor.


Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları, son olarak Anadolu’da bulunmadığı sanılan Dorkas ceylanlarından oluşan bir sürüyü Hatay’da buldu. 250 ceylandan oluştuğu tahmin edilen sürünün Türkiye-Suriye sınırındaki askerî bölgede yaşadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 120 memeli, 400’den fazla kuş, 130 sürüngen ve 400’den fazla balık türü yaşıyor. Ancak, yeni bulgular bu verileri değiştiriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Dairesi uzmanları, karış karış gezdikleri Anadolu’da yaşayan hayvan türlerini bulmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bilimsel tespitler ve aldığı ihbarlar üzerine harekete geçen uzmanlar, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin sınır kesiminde Latince ismi ‘Gazelle Dorkas’ olan ceylanlarla karşılaştı. Askerî bölge olması sebebiyle av yapılamayan yörede 250’ye yakın ceylan nüfusunun olduğu saptandı. Hayvanlardan alınan gen örnekleri incelenmek üzere Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne gönderildi.

Gelecek raporla Dorkas ceylanının Anadolu topraklarında hâlâ yaşadığı uluslararası literatürde tescil ettirilecek. Dorkas ceylanları için Hatay’da bir üretme istasyonu kurulması planlanıyor. Bu tür ceylanlar, Filistin’in kıraç arazilerinde ve Kuzey Afrika’nın çöllerinde yaşıyor. Yıllardır, Anadolu’da rastlanmayan türün soyunun tükendiği tahmin ediliyordu. Dorkas ceylanı, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı korunan türler listelerinde yer alıyor.

ALINTIDIR : ZAMAN GAZETESİ

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.